KAN GRUBUNA GÖRE BESLENME

KAN GRUBUNA GÖRE BESLENME

0 KAN GRUBU
0 grubuna  kilo aldıran gıdalar Baklagiller fasulyeler tahıllı ekmekler dir.
0 grupların hem kilo hem şekere sebebiyet verir süt ürünleri Özellikle de yağlı ise 0 grupları için tehlike grubuna girer.
sıfır grupları için kırmızı et en temel gıdadır her türlü eti Üstelik yağlı dahi olsa tüketebilirler 0 gruplar için etin bir zararı yoktur Ancak her şeyin çok tüketilmesinin herkes için zararları vardır dana sığır koyun yabani hayvanların eti başta olmak üzere her türlü kırmızı eti güvenle yiyebilirler et baştan beri vurguladığımız üzere yalın halde yenilmelidir.
0 ve B gruplar içinde temel sart  et ile birlikte ekmek yenmemelidir İlla da yenilecek ise et suyuna batırıp Öyle öyle yenmelidir yoğurt ile et arasında ise en az 8 saat mesafe koymak gerekiyor.
0 gruplar için et ile birlikte yeşil yapraklı sebzeler yeme alışkanlığı da varsa o insanlara etten zarar gelmez.

0 KAN GRUBUNA ŞİFALI OLAN ETLER
Sığır koyun kuzu  Dana eti 0 gruplar için Gıda oldukları kadar da aynı zamanda şifalıdır sakatatlarda ciğer ve Yürek
yenilebilir etler tavuk hindi keklik ördek tavşan eti  şifalı değildir ama yenilebilir yenilebilir etlerde sıfırlar için
sıfır grupları için Denizli ürünlerin hangisi yenilip hangisi yenilmemesi gerektir.

ŞİFALI OLANLAR
kalkan balığı uskumru alabalık dil balığı sardalya Mersin balığı tatlı su levreği

YENİLEBİLİR OLANLAR
Hamsi sazan levrek 0 grupları Ayrıca Kamar karides ve midye gibi nispeten hazmı zor olan dip Deniz ürünlerde yiyebilirler.

ZARARLI OLANLAR
Yalın balığı füme somon balığı havyar

SÜT ÜRÜNLERİ
Süt ürünleri sıfırlar için sıkıntıdır yağsız süt ürünleri bir parça yine bilsede genelde sıfırlarin süt ürünleri ile arası iyi değildir.
 
ŞİFALI OLANLAR
0 gruplar için şifalı olan süt ürünü yoktur

YENİLEBİLİR OLANLAR
Sıfırlar tereyağı yiyebilirler. keçi peyniri ve yağsız beyaz peynir diyebilirler.

ZARARLI OLANLAR
özellikle karma pastörize sütler yoğurt ayran kazein hazır Dondurmalar Yayık ayranı veya sütün üstünde alınarak yapılan yağlar yenilebilir olanlar dışında kalan tüm peynirler sıfırlar için zararlıdır

SIVI YAĞLAR
0 gruplarının sindirim sistemleri Yağlara karşı çok duyarlıdır iyi bir yağ A  grupları gibi sıfırlar içinde çok faydalıdır bütün gruplar için şifa olan zeytinyağı sıfırlar içinde yararlıdır eski usüllerde elde edilmiş bir zeytinyağı tam bir şifa kaynağıdır vücutta giren her gram zeytinyağı bir miktar hastalığı insandan uzaklaştırır 0 grupları için zeytinyağı ile birlikte keten ya ceviz yağı son derece faydalıdır yağı ve ceviz ya da son derece faydalıdır ama sıfırlar için en iyi yağ keten ya ceviz ya da son derece faydalıdır ama sıfırlar için en iyi yağ keten tohumu yağı dur.

Mısır ve ayçiçek yağı olmak üzere tüm diğer sıvı yağlar ise sıfırla için risk içerir.Çünkü piyasadaki birçok sıvı yağ değil En azından insanın vücut sıcaklığında çözülebilecek yağlar Değil önceki bölümlerde de vurguladığımız gibi bugün tüketilmekte olan sıvıyağla katılan yağlar doğrudan sağlığa tehdit oluşturmaktadır
Bu sebeple 0 grupları Mümkün Mertebe sıvı yağlardan uzak durmalıdır salata ve kızartma için olsa bile.Çünkü sıfır gruplarında bu tür sıvı yağlar kalp kılcal damarlarda tıkanmalara neden olmaktadır.

ŞİFALI OLAN YAĞLAR
Keten tohumu yağı ve zeytinyağı

YENİLEBİLİR OLANLAR
Balık yağı susam yağı

ZARARLI OLANLAR
mısır özü yağı ayçiçek yağı pamuk tohumu yağı yer fıstığı yağı

0 KAN GRUBU İÇİN BAZI SAĞLIK UYARILARI
0 gruptan baş düşmanı kabızlık tır.her bünye için son derece zararlı mediciler olan kabızlık 0 grubundan olanlarda da pek çok hastalığın tetikleyicisi olabilmektedir.
0 grupların da sıkça görülen kabızlığın temel sebepleri arasında kahve ve siyah çay gelir siyah çay içmekten kendini alamayan 0 grupları mensupları kabızlık yaşadıklarına aynı miktarda sinameki ve pelin otu öğütüp yemekten sonragünde 1 çay kaşığı su ile beraber almalarında fayda vardır.
0 grubunun etobur bir grup olduğunu söylemişti 0 haftada üç dört defa et bir iki defa balık yiyebilirler fakat 0 grubunun Hazım kabiliyeti aynı değildir o yüzden et ve benzeri protein tüketimleri sırasında kabızlık eğilimli sıfır grupları insanların zencefil kekik biberiye gibi hazmı kolaylaştıran baharatları kullanmalarında büyük yarar vardır ayrıca et ile birlikte yeşil yapraklı sebzeler bolca tüketilmesinde sıfır grupları için ve diğer tüm kan grupları için hayatı önem taşımaktadır.

A KAN GRUBU
a kan grubundan olanlar narin ve nahif bir sindirim sistemine sahiptirler a kan grubu esasında mutasyon sonucu oluşmuş bir kandır. insanlar başlangıçta 0 kan grubuna sahiptir sonra insanlar tarım yapmayı keşfettikleri ve ekip biçtikleri toprağın mahsulü olan gıdalarla beslenmeye başladılar.
kuranı Kerim başlangıçta insana her türlü nimet'in helal kılındığını o zaman hepsi sıfırdi anlaşılan daha sonra israiloğullarının yerden biten toprağın bitirdiği mahsülleri istediklerini hatırlatır.

bu da A grubu kanın insanlar tarımla ilgilenen dikten ve sürekli tarım kaynaklı ürünleri yedikten sonra ortaya çıkmış bir kan olduğunu gösteriyor nitekim bilimsel çalışmalarda bunu böyle olduğunu ve ilk kan grubunun mezopotamya'da tarımla ilgilenen topluluklarda görüldüğü tespit etmiş bulunuyor.
A kan grupları sindirimleri sindirim sistemleri hassas Senar indir ağır asitler gerektiren et ve benzeri gıdalar hazmekte zorlanırlar. a kan grupları gerçekten doğal beslenmek zorundadırlar eğer etli ve kızarmış patates ağırlıklı besleniyorlar sa acilen tahıl sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme geçmeleri gerekir çünkü sindirim sistemleri çok naziktir.

A gruplarının önce her türlü eti diyetlerinde çıkartmaları gerekir çünkü a kan grupları doku yıkılmalarının ve kilo alma sebepleri et ve süt ürünleri ve kuru fasulye dir.Buğday et ve süt ürünleri kadar zararlı olmasa da çok tüketilmesi halinde dokularda asit birikmesi ne yol açtığı ve hastalıklara zemin hazırladı tespit edilmiştir.
Bu açıdan a grubundan birinin etten sütten buğdaydan ve bazı baklagillerden uzak durması gerekiyor A grubunun en iyi dostu zeytinyağıdır...

A KAN GRUBU ETLER
insan beslenmesinde en temel taşlarından biri olan et maalesef A,lara hemen hemen külliyen zarar denilebilir.Hiç yememeleri tavsiye edilir ama anne ve babaların da biri 0 veya B olan A,kar bazı kırmızı etleri nispeten tolere edebilirler.

ŞİFALI OLANLAR
A grupları için maalesef şifalı olan et yoktur.Beyaz et ve özellikle balık nispeten zararsızdır şifa olmaktan çok yenilebilir kategorisine girerler.
A gruplarının yiyebilecekleri etlerin tamamı balık ve kanatlılar sınıfına girer kırmızı et yemek onlar için yasaktır ama illa da yemek istediklerinde beraberinde çok miktarda sebze ve yeşillik tüketmeleri gerekir o etlerin oluşturacağı toksini bedenden Ata bilsinler...

YENİLEBİLİR OLANLAR
Tavuk hindi oğlak ve kuzu eti oğlak ve kuzu eti de zararlıdır ama nispeten daha körpe ve hazmedilir bilir oldukları için yeşil yapraklı sebzeler ile gelmeleri halinde Hazım onu tolere edebilir ama önünde sonunda o etler vücutta birikmiş ya dönüşecektir.

ZARARLI OLANLAR
sığır eti dana eti koyun eti yabani hayvanlar ördek keklik bıldırcın tavşan özellikle ciğer ve sakatat hele hele salam sosis gibi etler tam bir beladır içinde nitrit katkı maddesi bulunan sucuk da öyledir.

DENİZ ÜRÜNLERİ
A gruplarının göreceli olarak rahat yiyebilecekleri et Deniz ürünleridir kuranı Kerim'de her türlü Deniz avı size helal kılındı diğeri bu noktada A'lar içinde bir toleransın var olduğunu gösteriyor tabii her balık değil

ŞİFALI OLANLAR
sazan balığı, uskumru balığı, turna balığı, kızıl levrek, gümüş ve sarı levrek, tatlı su levreği, somon, alabalık, sardalya mezgit, hani balığı, ve diğer yağsız balıklar.

ZARARLI OLANLAR
Hamsi yayın balığı lüfer çok da istiridye dil balığı Mersin balığı kalkana barlam füme somon levrek çizgili levrek kalamar midye karides ıstakoz ve ahtapot

SÜT ÜRÜNLERİ
et ne kadar olmasa da süt ürünleri de maalesef A gruplar için sıkıntılıdır.çiğ keçi sütü soya sütü yağsız kefir zararsızlar arasında sayılabilir.
Çoğu A grupları yağlı süt ürünleri sindiremezler. çünkü a kan grubu olanların sütün nihayet dönüştüğü bir şeker olan  d_galaktozamin'e ki bunu asit B kangrubunun ortaya çıkmasının temel nedenlerinden karşı antikor üretiyor.A grupları süt ürünlerinin kendilerine dokunup dokunmadığıni kolaylıkla anlayabilirler. eğer bir a grubu süt veya süt ürünlerinin tükettiğinde gırtlağını temizleme ihtiyacı duyuyorsa Emin olabilir ki o süt ürünü ona yaramıyor dur.

ŞİFALI OLANLAR
Şiçbir kitapta a lar için şifalı sayılabilecek hiçbir süt ve süt ürünlerine rastlamadım. 

YENİLEBİLİR OLANLAR
Keçi sütü keçi peyniri yağsız kefir yoğurt ve beyaz köy peyniri dil peyniri şerit peyniri suyu tamamen alınmış sade yağ.

ZARARLI OLANLAR
pastörize sütler Amerikan peyniri renkli peynirli yağlı olmakla kaydiyla eski ve yeni kaşar yayık ayranı tereyağ süzme peynir tüm yağlı ve renkli peynirler a lar için zararlıdır.

A GRUPLARI İÇİN BAZI SAĞLIK UYARILARI
kırmızı et soda gazoz için karbondioksit içeren içecekler tatlandırıcılar aramalar boya nişastası glikoz süt tozu yumurta tozu yağlı ve koruyucu kimyasallar içeren hazır içecek ve yiyecekler Hazım yetersizliği veya tam hazımsızlığa neden olabilirler Agruplarının özellikle hazımsızlığa ve kabızlığa neden olacak gıdalardan uzak durması lazım.A grubunun en temel sıkıntısı ağır işleyen ve her şeyi hazmedemeyen sindirim sistemi dedi bu açıdan içilecek çaylar sindirime destek olmalıdır aksi takdirde sistemi bozarlar ve hazmı zor ulaştırırlar bunun içindir ki yeşil çay kahve zencefil kuşburnu papatya cayi içeceklerin a grupları için şifa dir
Mercimekyemeği ve çorbası ihmal etmeyin haftada 3-4 defa hatta mercimek çorbası içebilirsiniz fakat unutmayın mercimekte bir proteindir ve süt ürünleri ile birlikte yenmemelidir.

sarımsak yutmaya kendinizi alıştırın ilk önce 3 dişten başlayarak 21 dışa kadar çıkabilirsiniz samırsak kanseri alerjiye ağır enfeksiyonlara ve genetik mutasyonlara karşı vücudun direncini arttırır.

ömründe bir kere de olsa antibiyotik kullanmış anestezi olmuş ameliyat geçirmiş olanlar sarımsak yutmaya devam etmeleri şarttır çünkü antibiyotikler ve anesteziler enfeksiyona sebebiyet veren diğer mikroorganizmalarla birlikte bağırsak florasındaki hazma yardımcı olan faydalı bakterileri de yok ederler.
yeşil sebze çoğaltın sizin durumunuzda ki havuç ıspanak hindiba kereviz maydanoz semizotu soğan yeşillik kısacası şifa olan ve sizin ve sevdikleriniz herhangi bir bir sebze limon suyu ve zeytinyağı ekleyerek salata şeklinde hergün  yenilebilir. Anadolu'da bir deyiş var kırkına kadar davar eti yiyenler kırkından sonra davarın yediğini yemek zorunda kalırlar diye.Son olarak A grupları vitamin eksiklikleri ne önemli dikkat etmeleri gerekir keza B12 C vitamini eksikliği çok sık görülmektedir.

B KAN GRUBU
Kan grubu B olanlar sindirim sistemleri güçlü enzimler sahip özgün bir sindirim sistemi dir deyim yerindeyse B gruplarının asitleri taşın üstüne damıtılırsa onu bile eritebilecek enzimleri sahiptir.Türklerin göçebe yaşadıkları devirdeki esas kan grubunun B olduğuna dair araştırma sonuçları var
Anadolu'ya gelmeden önce Türklerin ekseri B grubundan etobur yapıda idi zamanla her ırk gibi farklı kavimlerle karışarak değişik kan grupları mizaçların oluşması Türk ırkı içinde gerçekleşmiştir.

B GRUBU ETLER
B grubu bir etoburdur. ama yağlara karşı hassastır o yüzden de mümkün mertebe yağsız eti tercih etmeleri gerekiyor.
yağsız olduğu için daha çok dana etinin tercih etmeleri gerektiğini düşünürse sığır etinin B,ler tarafından rahat hazine dilediği bir gerçek elbette söyledi onlara zarar vermiyor ama şifa kategorisine girmiyor daha çok kuzu ve koyun eti ve özellikle de tavşan ve geyik gibi yaban etleri tercih etmeleri gerekiyor hassas olan be şifa olan etlerden bolca yiyerek tabii ekmeksiz vücutlarına sağlık kazanmasına hizmet edebilirler.

ŞİFALI OLAN ETLER
Kuzu eti koyun eti tavşan eti ve geyik eti

YENİLEBİLİR OLANLAR
Sığır eti dana eti ciğer kanatlılardan sülün eti ile hindi eti yenilebilir.

ZARARLI OLANLAR
Tavuk eti ördek eti kaz eti keklik eti bıldırcın eti jambon ve yürek
nispeten yağsız olan tavuk etinin zararlı olması sizin şaşırtmasın bu arada esas olan ya değil tavuk etinin içerisindeki madde lektin lerdir.

DENİZ ÜRÜNLERİ
B kan kan grubunun Deniz ürünlerinde dikkat edecekleri tek bir husus var o da kabuklu deniz ürünlerinden uzak durmaları bunun dışında hemen hemen her türlü Deniz ürününü yiyebilirler.


DENİZ ÜRÜNLERİNDE ZARARLI OLANLAR
Hamsi istiridye yılan balığı füme somon karides levrek ve midye

SÜT ÜRÜNLERİ
Süt ürünleri konusunda en rahat kan grubu ve kan grubudur.grupları her türlü süt ürünleri indirebilen tek kan grubudur.Yeter ki ona etle ve tahıl proteinleri ile birlikte yemesinler baharat katılmış yoğurt da Bl için yararlıdır.


YAĞLAR
Yağlar konusunda B grupları şanslıdır.zeytinyağı onlar için en yararlı yağdır keza tereyağının suyundan arındırılıp eritilmesi ile elde edilen sadeyağ B,ler için şifalı bir yağdır.

B KAN GRUBU İÇİN ZARARLI OLAN YAĞLAR
Mısırözü yağı ayçiçek yağı pamuk tohumu yağı avokado yağı yer fıstığı yağı

B KAN GRUBU İÇİN BAZI SAĞLIK UYARILARI
Özellikle B grubundan olanların sabah güneş doğmadan önce kalkmaları çok mühimdir.
Güneş doğarken uyumak hiçbir grubu B grubundan olanlar kadar rahatsız etmez.
şekeri azaltın tatlandırıcı ve hazır içecek ve yiyeceklerden hiç kullanmayın.
akşam güneşin batmasına 12 saat kala uyuyanların uyku yorgunluk ve tembelliği çoğalır çünkü vücut sinir sisteminin dengeli olabilmesi için gerekli olan maddelere o saatlerde üretiyor olmasındandır.uykuda ise bu süreçte yavaşlıyor bu durum psikolojik rahatsızlıklara da yol açıyor zaten bildiğiniz gibi giyinen de o saatlerde uyumak sakıncalı bulunmuştur.

AB KAN GRUBU
AB kan grubu insan ırklarının karışmasından yani neleri ifade eden bir gruptur.
biraz mutasyon olan B ile A nın  karışımı ile ortaya çıkmış ve en fazla 1500 1600 yıllık geçmişi bulunan evlilikler yoluyla meydana gelmiş Bir kandır.
AB kan grupları a kan grubuna görebile daha hassastır fakat kırmızı et kullanımda ağlardan biraz daha iyi durumdadırlar.
A guruplarına kırmızı et tüketimi çok çok kısıtlı iken AB kan gruplarını koyun kuzu etini rahatlıkla yiyebilirler hindi eti AB kan grubuna göre şifa kategorisine girer.
a kan grubu oldukları için bir tür vejeteryandirlar ama aynı zamanda B  oldukları için de et ve süt ürünü yiyebilecek bir enzim yapısına sahiptirler.
dolayısıyla AB kan gruplarının neyin kendilerine yarayıp yaramadığını kendi tecrübeleri ile belirlemeleri de fayda vardır çünkü a ve b lere zararlı olanlar haberlerde zararlıdır ama a ve b lere yararlı olan her daim onlar için de yararlı olmayabiliyor
AB kan gruplarının mutlaka uzak durmaları gereken yiyecekler tavuk eti dana eti kuru fasulye çekirdekler ve mısır dir.

AB KAN GRUBU ETLER
Şifalı olanlar
kuzu eti koyun eti tavşan eti hindi eti

YENİLEBİLİR OLANLAR
hindi eti sülün et ve ciğer

ZARARLI OLANLAR
tavuk ve sığır eti bufalo ördek eti kaz eti bıldırcın eti geyik eti dana eti sülün eti ( bazı AB kan gruplarını zararlı olabilir)

DENİZ ÜRÜNLERİ
kırmızı etler konusunda B benzeyen AB,ler Deniz ürünleri konusunda maalesef ağlara benziyorlar.
A.lar için zararlı olan tüm deniz ürünleri AB kan grupları içinde sakıncalıdır.

SÜT ÜRÜNLERİ
Süt ürünleri konusunda B kan gruplarını benzerler bu açıdan bayağı şanslıdır lar AB kan gruplari süt ürünleri sizin için de çok yararlıdır.
süt ürünlerinde dikkat edin etmeniz gereken şey yağsız olması karma sütlerden uzak durmanız lehinizedir.
esasında herhangi bir süt ürünü kullandığımızda eğer genzimi Kuru temizleme ihtiyacı duyuyorsanız emin olabilirsiniz Ki o size uygun değil ölçünüzü olsun.
yumurtada sizin için çok yararlıdır ancak bir şartla sarısı size yaramaz bir tam yumurta yiyeceğinize sarısını alınmış bir yumurtanın akını yemeyi tercih edin.

AB KAN GRUPLARI İÇİN BAZI SAĞLIK UYARILARI
Sizin fotoğrafınız için zararlı gıda tüketimini bırakın.
onlar sizin için sadece hastalıktır.
tavuk Mısır soda gazoz ve tüm karbondioksitli içecekler glikoz ve fruktoz içeren hazır içecek ve yiyecekler AB kan grubundaki insanların sağlık açısından düşmandır.
karışık et yemez yani salam sucuk sosis gibi etleri yememeniz süt ürünleri ve et balık ile fasulye yoğurt ile yememeniz sizin sağlığınız için çok çok faydalıdır.
Sarımsak yutmak kendinizi alıştırın ilk önce 3 diş sonra günde 21 dişe kadar sarımsak yuta bilirsiniz böylece yılda bir-iki defa 21 günlükten sarımsak kürleri yaparsanız kaybolan sağlığınız yeniden kazanmak mümkün olabilir.
mevsiminde karpuz yemeği tüm hastalıklara karşı büyük nimet olarak görün.

SONSÖZ
genel bir kural olarak tüm kan gruplarının başlangıçta yılda 4 defa hacamat yaptırma larında gerekir.
böylece yıl içerisinde kirlenip asitlenen kalın temizlenmiş ve tıkanan kılcal damarları aktif hale getirmiş.
kanın asitlenmesi nden kaynaklanan ve ilerleyen yaşla birlikte ilaca bağımlı kılan bir dizi rahatsızlıktan sadece hacamat larla ve beslenme ilkelerine riayet ederek kurtulmak pekala mümkün.Hacamat larinizı Ehil kişilere yaptırın ve hacamat yaptırdığınız zamanların  uygun günler ve tarihler olduğuna dikkat edin.

Kaynak : İbni Sina ve Mehmet Ali bulut